השיטה לזכור את לוח הכפל שלא נלמדת באף בית ספר

הילדים מתקשים לזכור את לוח הכפל? תכירו את כפלי, השיטה המהפכנית
לזכור את לוח הכפל שתלמידים, הורים ומורים לחשבון ולהוראה מקדמת אוהבים.
כפלי הופכת את לוח הכפל למשחק ילדים ואת הילדים לאלופי הכפל

דמיינו את עצמכם יושבים בשקט בסלון כשפתאום הילד מרים את הראש מהשיעורים ושואל, “כמה זה שמונה כפול שלוש?”. האם אתם: 1. יודעים את התשובה וישר עונים. 2. מתחילים לחשב עם האצבעות. 3. מנסים להקליד בנייד בלי שהוא יראה.

לוח הכפל. צמד המילים שאי אפשר להישאר אדיש אליו גם אם עברו אי אלו שנים מאז שסיימתם את בית הספר והיום אתם בעצמכם הורים. ועדיין בין אם אתם שולטים בלוח הכפל, כלומר זוכרים את כל המכפלות, או שעדיין נשארו לכם כמה “חורים שחורים”, אתם בטח רוצים שהילד שלכם ידע את לוח הכפל.

בניגוד אולי למקצועות אחרים, בחשבון, כשלא מבינים משהו אי אפשר להגיד, טוב נחזור לזה אחר כך. כי כל חומר חדש נבנה על החומר הקודם. ולוח הכפל, כמו פעולות הכפל והחילוק הוא הבסיס של הבסיס. כך שמי שלא שולט כבר בגילאי היסודי בלוח הכפל סביר להניח שיתקשה במתמטיקה בהמשך ויפתח פער גדול בלימודים.

“הבעיה היא שבבית הספר אומרים לילדים תלמדו בבית את לוח הכפל. אבל לא באמת נותנים להם את הכלים לזכור את כל המכפלות”, אומר יואבי שני שפיתח את שיטת כפלי לזכירה מהירה של לוח הכפל. “אז נכון שיש כל מיני שיטות עם האצבעות, אבל אם משתמשים בהן בכל תרגיל כפל זה מסורבל וגוזל הרבה זמן יקר, בטח בזמן מבחן. הרבה יותר נוח, קל ומהיר לזכור את כל המכפלות פעם אחת ולתמיד. וזה גם ישתלם אחר כך בגדול בכיתות הגבוהות”.

יואבי מה זו שיטת כפלי?

כפלי היא שיטה שעוזרת לתלמידים לשלוט בלוח הכפל בכיף ובקלות. השיטה שלא נלמדת באף בית ספר, משנה את כל ההסתכלות על לוח הכפל ועוזרת לתלמידים לזכור בקלות את כל המכפלות.

מה בעצם גורם לכל כך הרבה תלמידים לקרוא לכפלי - השיטה ללמוד את לוח הכפל?

אוקי, בשיטה הרגילה מבקשים מהתלמידים לזכור את כל המכפלות בסדר עולה. למשל, כדי לזכור את מכפלות 2 הילד או הילדה מסתכלים על לוח הכפל ומתחילים לשנן:

2, 4, 6, 8, 10 וכך הלאה.

נניח שהם למדו את כל מכפלות 2 בעל פה שזה מצוין. אבל עכשיו כשהם צריכים לפתור את התרגיל 5 כפול 2 מה הם עושים? מתחילים לחזור בקול רם על כל הכפולות של 2 מההתחלה בליווי האצבעות, כשכל מכפלה זה אצבע. וכשהם מגיעים ל-5 אצבעות הם אומרים: זה 10.

תראה כמה זמן הם הקדישו רק לתרגיל הזה. ובמבחן רגיל יש הרי הרבה יותר תרגילי כפל.

וברור שאם הם היו יודעים בעל פה ש-5 כפול 2 זה 10 הם מיד היו יודעים את התשובה וחוסכים המון זמן.

ומה שבכלל אבסורד זה שברוב המקרים הם כן יודעים להגיד את סדר המכפלות, כי הרי הם סופרים עם האצבעות, אבל הם לא יודעים לשלוף את התשובה בלי לספור מההתחלה!

ואת זה באת לפתור...

בדיוק. זה שיגע אותי כשראיתי את הבן שלי סופר באצבעות ואמרתי לעצמי שחייבת להיות דרך אחרת שתגרום לו לזכור את לוח הכפל. ואם כבר אז זה חייב להיות בדרך של משחק. כי עוד שיטת לימוד זה פחות מעניין. אבל אם הוא ישחק וייהנה ותוך כדי משחק, ובלי לשים לב, גם יתאמן על לוח הכפל ויזכור את כל הכפולות – זה כבר משהו שיגרום לו לרצות לתרגל בעצמו, ובאופן טבעי גם להשתפר מאוד מהר.

אז מה בעצם עשית?

קודם כל פיצחתי את העניין ופיתחתי שיטה חדשה לזכור את לוח הכפל בצורה יותר קלה, יעילה ומהירה.

והדבר השני שהמצאתי זה את כפלי שהוא משחק לוח הכפל שעוזר לילדים לתרגל את השיטה וגורם להם לזכור את המכפלות תוך כדי משחק!

תכלס איך זה עובד?

דיברנו על זה שהנטיה הראשונית של הילדים היא ללמוד את המכפלות לפי הסדר. וזה מצוין. אמרנו שהבעיה היא ביישום, כלומר שכשהם נשאלים כמה זה 5 כפול 2 הם סופרים עם האצבעות.

בשיטת כפלי אני בעצם עוזר לילדים לזכור בראש שלישיות של מספרים לפי התרגילים.

למשל: 5, 2 ו-10 הם שלישיה. למה? כי 5 כפול 2 שווה 10. ולכן 5, 2 ו-10 הם שלישיה שצריך לזכור. אני קורא לה שלישית המכפלה. ואת השלישיה הזו – 5, 2 ו-10 – הוא זוכרים כמו שזוכרים מספרי ברזל.

ואז בפעם הבאה שישאלו אותם כמה זה 5 כפול 2 הם ישר ידעו שזה 10.

אבל גם 2 כפול 5 זה 10

קלעת בול! כשהילדים זוכרים את שלישית המכפלה 5, 2 ו-10 זה קיצור דרך אדיר בשבילם. למה? כי זה אומר שבעצם זה הם כבר זוכרים 2 תרגילים: את 5 כפול 2 (תרגיל ששייך למכפלות 2) וגם את 2 כפול 5 (תרגיל ששייך למכפלות 5).

אז זה אומר שהתלמידים צריכים לזכור פחות מספרים?

בוודאי! וזה מה שיפה בשיטה הזאת. בשיטה הרגילה כדי לזכור את לוח הכפל צריך לזכור 100 מספרים. אבל בשיטת השלישיות צריך לזכור רק 55 מספרים כדי לשלוט בכל לוח הכפל!

55 לעומת 100 זה הבדל משמעותי. איך זה בא לידי ביטוי במשחק?

משחק הקלפים גורם לילדים להבין מהר מאוד את עיקרון השלישיות ולהטמיע את השלישיות בזיכרון. אם ע”י זכירה פשוטה ואם ע”י זכירה צילומית.
זה כיף גדול לראות שהילדים משחקים, נהנים ובלי שהם מרגישים הם מתחילים לזכור את כל לוח הכפל.

גם ההורים אוהבים לשחק עם הילדים כי זה פשוט משחק כיפי, שלא נופל משום משחק קלפים אחר. קל להבין אותו ומהר מאוד להיכנס למשחק.

מה שבייחוד משמח אותי זה שגם המורים מאוד אוהבים אותו ובהרבה בתי ספר הוא כבר נכנס לשיעורי החשבון והתלמידים משחקים בו באופן קבוע.

מה המורים אוהבים בו?

המורים אוהבים שהלימוד נעשה תוך כדי משחק וזה עוזר להם לקרב את התלמידים לנושא.

אבל משחק לבד זה לא מספיק וכאן נכנס גם השיפור של הילדים בתוצאות.

דבר נוסף זה שהם רואים שהתלמידים מצליחים להבין את המושג “גורמים” ו”מכפלה” שקשה להם בדרך כלל להבין, ודרך המשחק הם ישר מבינים.

ודבר אחרון ומאוד חשוב זה שהמשחק מחזק את ההבנה והשליטה בתרגילי הכפל, אבל באותו זמן מחזק גם את ההבנה והשליטה בתרגילי החילוק. שגם כאן הרבה תלמידים מתקשים בהם.

יש עוד מוצרים שמבוססים על שיטת כפלי?

כן, חיפשתי עוד דרכים משחקיות לעזור לילדים להטמיע ולחזק את השליטה בשלישיות. ואז נזכרתי בדפי התפזורת שהייתי משחק בהם בתור ילד. הרעיון בתפזורת הוא להקיף מילים מתוך רשימה של חיות או צמחים למשל. החלטתי להשתמש באותו רעיון רק שבמקום אותיות להציב מספרים.

עכשיו לכל מכפלה יש דף תפזורת עם 100 מספרים (10X 10), כשהילד או הילדה צריכים להקיף בעיגול את השלישייה המתאימה. לדוגמה, במכפלות 3 צריך למצוא את השלישיה

8, 3 ו-24 (כי 8 כפול 3 זה 24) ואת השלישיה 4, 3 ו-12 (כי 4 כפול 3 זה 12).

כמובן שבכל דף תפזורת צריך למצוא 10 שלישיות כמספר המכפלות.

מוצר נוסף שאני גאה בו מאוד זו הדרכה דיגיטלית מדליקה שיצרתי שמסבירה צעד אחרי צעד, ובשפה מאוד פשוטה וקלה להבנה מה זה לוח הכפל, מה זאת שיטת השלישיות של כפלי ואיך משתמשים בה כדי לזכור בקלות את כל המכפלות.

המצגת כוללת טיפים, טריקים וקיצורי דרך ודפי תרגול אינטראקטיביים שעוזרים לזכור את כל המכפלות מ-1 עד 10. 

אני כל הזמן שומע מהורים שאחרי שהילדים צפו במצגת, גילו את הטריקים, עשו את דפי התפזורת ומשחקים במשחק הקלפים – הם מאושרים לגלות שהנמר המפחיד שנקרא לוח הכפל הפך לחתלתול חמוד ולא מזיק”.


קבלו את 3 מוצרי כפלי ב-42% הנחה

שיטת כפלי עוזרת לילדים לזכור בכיף את לוח הכפל והופכת את החשבון למשחק ילדים

קונים עכשיו, משחקים בהנאה ונהנים מהלמידה!

דפי עבודה לוח הכפל

תפזורת לוח הכפל

דפי משחק משעשעים

10 דפי תפזורת להדפסה ותרגול משעשע של כל מכפלות לוח הכפל

39 ₪
כפלי משחק לוח הכפל

משחק לוח הכפל

כפלי - משחק קלפים

משחק הקלפים שילדים, הורים ומורים אוהבים. 133 קלפים + לוח כפל גדול וצבעוני

79 ₪
סודות לוח הכפל

סודות לוח הכפל

הדרכה דיגיטלית מדליקה

הדרכה דיגיטלית לצפיה ותרגול במחשב, עם טיפים וטריקים לזכירה קלה של לוח הכפל 

139 ₪

כפלי החבילה המשתלמת

קבלו את 3 המוצרים ב-42% הנחה

149 ₪

257 ₪

 

 

אפשר גם לשלם בביט ו-paybox מספר 054-802-0908
להזמנות לבתי ספר, כיתות וארגונים
ובכל שאלה מוזמנים לפנות אלי (יואבי): 054-802-0908

שאלה? עזרה? אשמח לענות

נגישות
גלילה למעלה

לא זוכרים את כל לוח הכפל וחילוק?

במשחק הקלפים כפלי תגלו שיטה ייחודית לזכור בקלות ובחצי זמן את כל לוח הכפל וחילוק

משלוח חינם לנקודת מסירה בקניה מעל 200 ₪